Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 12:16 (Üye) Soru : Merhabalar 1 - A.Ş. lerde Sürekli Damga Vergisi Mükellefiyeti olduğu için Damga Vergisi Defterinin Ara tasdik yaptırmak gerekir mi yoksa yaptırmadan kullanmaya devam edebilir miyiz ? 2- Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin kullanımı zorunlu değildir öteden beri kullanılmakta ve ara tasdik yapılmaktadır. Yeni yılda ara tasdik yaptırmasak ve kararlarımızı genel kurul karar defterinde aldığımızda sorun yaşar mıyız ve son dönem yönetim kurulu karar defteri için kapanış tasdiki yapmamız gerekir mi ?

Cevap : 1-Ara tasdik yaptırarak kullanılır. 2- Limited şirketlerde halen kullanılmakta olan ortaklar kurulu karar defterlerinde yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla, genel kurul toplantı ve müzakere defteri olarak kullanılmaya devam olunabilir. (Ticari Defter Tebliği Geçici Madde - 3/2) LİMİTED ŞİRKET MÜDÜRLER KURULU DEFTERİ HAKKINDA AÇIKLAMA: (Bu defterin tutulması zorunlu değildir.) Bu defteri tutmak istemeyenler; Limited şirkette aldıkları kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydetmek zorundadırlar. Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutulabilir. Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dâhil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde Ticari Defterler Tebliğinin 10’uncu maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.