Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2020 16:27 (Üye) Soru : Merhaba sayın üstadım; bir mükellefimin elemanlarından bi tanesi 30.09.2020 tarihinde istifa ederek işten ayrılmıştı. (2020 yılında maaş zammı ikramiye farkını ve aylık yemek bedeli (tıcket) farkını almadan ) daha sonra ilgili mükellefe ait diğer personeller için 2020 ocak ayından geçerli olmak üzere maaş zammı ve yemek ucreti (tıcet ) zammı yapıldı maaş zamları ve ikramıye farkları ekim ayında ekim bordolarına dahil edilerek tüm personele ödendi . Yemek ücreti (Ticet) olarak ekim ayına ait ticket bedeline ilave edildi. işten ayrılan personelde avukat aracılığı ile çalıştığı döneme ait maaş farkını ikramiye farklarını ve yemek ücreti (tıcet) farkını istedi. Müklellefim arabuluculuk sözleşmesine istinaden ilgili kişiye maaş ve ikramiye farkı ile yemek ücret farkını ödeyeceğiz ödeyeceğimiz bu tutarın vergi kesintisi yapacak mıyız ? ( ilgili kişi 30.09.2020 tarihinde istifa ederek işten ayrılmıştı) ssk, gelir verisi ve damga vergisi karşısındaki durumu nedir ? ödeyeceğimiz bu tutarın indirim konusu yapabilecek miyiz? Saygılarımla

Cevap : Öncelikle bu kişi artık işçiniz değil ve bordronuzda yer almıyor tarafına geçmiş döneme ait olarak yapacağınız ödeme ödendiği tarihte gider yazılabileceği için bu tutarın indirim konusu yapılmaması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.