Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 13:50 (Üye) Soru : Merhaba; Ben Araç satışında KDV oranı ile ilgili soru sormak istiyorum. Avukatlık bürosu mükellefimiz var. 2015 Yılında bir araç almıştı, girişi de yapıldı ve %18 KDV si ödenmişti.. Şu anda 09.12.2020 de Aracı sattı, Noterden satış kağıdında satış bedeli yazıyor. Bunun çıkışını yapmamız için fatura kesmemiz gerekir ve Faturayı KDV dahil olarak mı kesmemiz gerekir veya artı KDV olarak mı kesilmesi gerekir KDV Oranı % kaç olmalı? E serbest meslek makbuzundan faturasını yapabilirmiyim?

Cevap : Avukatlar SM Erbabıdır. SM Erbapları Fatura değil e-smm kullanır. Düzenlenecek e-smm da (fatura yerine geçer ) % 1 KDV hesaplanır. e-smm ; Araç bedeli + % 1 KDV olarak düzenlenir. KDV dahil düzenlenmez. GV stopajı yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.