Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 00:02 (Üye) Soru : iiyi günler bir mükellefim var ihracat yapıyor cirolarıda 5 milyonun altında bu firma temmuz 2020 yılında ihracat faturalarını e fatura kesmek için e faturaya geçiş yaptı.bu firma 2021 yılı için e defter e geçmek zorundamıdır.vuk 509 maddede özellik arz eden durumlarda ihracat işlemlerinde e fatura geçiş zorunluluğu var.acaba bu zorunluluktan dolayı takip eden yılın başından e defter olma hükmü mü uygulanacak bilgi veririseniz sevinirim .

Cevap : Merhaba; e-fatura geçiş yükümlülüğü bulunmayan mükellefler ihtiyari olarak e-fatura uygulamasına dahil olabilirler. İhtiyari e-fatura uygulamasında e-defter zorunluluğu bulunmaz. mükellefin yalnızca ihracat yapması, mükellefi e-fatura uygulamasına dahil etmez. Diğer tüm kriterlerin oluşup oluşmadığına bakmak gereklidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.