Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2020 10:44 (Üye) Soru : İyi Çalışmalar. KÇÖ'ye müracaat için 31.12.2020 ye kadar süre verildi. 1- 30.06.2020 öncesi KÇÖ'ye bütün çalışanları için müracaat edilmiş bir kısmı şartları uymadığı için KÇÖ den faydalanamadı bu kişiler için tekrar müracaat edilebilir mi? 2- 30.06.2020 öncesi KÇÖ müracaat eden firma 17.04.2020 sonrası işe girenler için KÇÖ ye müracaat edebilir mi?

Cevap : KÇÖ şartlarını şimdi sağlıyorlarsa müracaat edebilirler. Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvurularında işçilerin ödenekten yararlanabilmesi için; • İşverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunması (Covid-19 sebebiyle işverenlerin yaptıkları kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.), İşçinin kısa çalışmaya tabi tutulması ve • Kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödeme şartlarını taşıması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.