Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.12.2020 02:33 (Üye) Soru : E-Defterlerin gönderim süreleri ile ilgili Maliye bizlere seçimlik hak tanıyor. Aylık veya Geçici Vergi dönemleri itibariyle . Geçici vergi dönemlerini seçen mükellef e-defteri hazırlaması ile yükleme süresi aynı mıdır? Yoksa E defteri aylık bağlamda hazırlayıp Yükleme Geçici dönemine kadar süresimi oluyor . Hafta sonu yapılan Eğitimde İnci Hanım bu konuda söylediğinden anladığım Defterler aylık hazırlanacak Ama Geçici dönemlerinde yüklemeye kadar zamanı olacak. Kullandığımız programlar Defterin hazırlandığı tarihi kendi içinde zaman damgası vuruyorlar. Örneğin Temmuz Dönemi defteri aylık gönderimde en geç 31.10.20 de gönderilmesi gerekmekte ama Geçici dönemini seçen 30.11.20 de ancak Temmuz defterini Kasım ayında hazırlayıp gönderirse Cezalı duruma düşermi ?

Cevap : Merhaba; e-defterler; aylık veya üç aylık berat gönderme tercihinde hangisini seçerseniz seçin aylık olarak hazırlanır ve tercih ettiğiniz dönem itibariyle berat dosyalarınız Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.