Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2020 10:01 (Üye) Soru : sayın danışman merhaba, sormak isteğim yeni işe başladığım şirket tekstil üretim imalat işi yapıyor. bazı durumlarda dışarı fason olarak iş yaptırıyor bazı zamanlarda fason olarak dışarıya iş yapıyor. benim öğrenmek isteğim şey şudur; 1- fason fatura alış yada satış yaptığımızda %8 kdvnin yarısınımı tahsil ediyoruz yada ödüyoruz. 2- bu faturalarda 2020 itibari tevkifatlı fatura kesme sınırı nedir ve bu sınırı uygularken matrah + %4 kdv olarakmı düşünücez yoksa matrah + %8 kdvmi. 3- tevkifatlı satış faturalarını kdv beyannamesin hangi bölümünde ve anun numarasıyla göndericez. teşekkür ederim.

Cevap : Tevkifat için Fatura sınırı 1.000 TL dir.(KDV hariç) Tevkifatlı olarak düzenlenen fatura KDV beyannamesinde "KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER" bölümünde 609. satırda beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.