Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2020 14:13 (Üye) Soru : Merhaba, Pandemi döneminde işten çıkarmanın 17 Ocak 2021 e uzatıldığı açıklanmıştı. İşveren haklı fesih halleri dışında işten çıkaramıyor. Emekli çalışanlar için de bu yasak söz konusu mudur.? Bu dönemde ikale sözleşmesi ile iş akdi feshi doğru mudur.? Sakıncaları nelerdir.? Son olarak İSTİFA eden işçiye tazminat ödenirse bir cezası var mıdır.? Teşekkürler...

Cevap : Tüm çalışanlar için fesih yasağı sözkonusudur. İşçinin rızasıyla gerçekleşmiş olsa da, haklı neden olmaksızın arabulucuda yapılan fesih ise pandemi nedeniyle yasak kapsamında. Veya yine işçinin rızasıyla yapılmasına rağmen ikale de (işveren ve işçinin karşılıklı rızasıyla iş sözleşmesini sonlandırma) fesih yasağı kapsamına girmektedir. İşten istifa ile çıkan işçiye işveren atıfet kabilinden ödeme yapabilir ama bunu tazminat olarak giderleştiremez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.