Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2020 16:58 (Üye) Soru : Soru: İYİ GÜNLER SORACAĞIM SORU 16 NAKİL KODUYLA ÇIKIŞ BU KODLA İLGİLİ SÜRE NEDİR ÖRNEK VEREYİM MERKEZ VE ŞUBESİ OLAN 2 İŞYERİ FİRMADA (AYNI VERGİ NO) KASIM AYININ 20'SİNDE 16 KODUYLA ÇIKIŞ VERİP DİĞER ŞUBEYE 21'İNDE İSTİSNA SEÇENEĞİNİ SEÇEREK GİRİŞ YAPARSAK CEZA UYGULANIR MI BI KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ TEŞEKJÜR EDERİM Cevap:Sayın, SGK mevzuatı gereğince işyerinin faaliyette bulunduğu adresten başka bir ildeki adrese nakledilmesi halinde, nakleden işverence; başka bir işverene devredilmesi halinde devralan işverence nakil veya devir tarihini takip eden 10 gün içinde işyeri bildirgesi vermesi gerekiyor. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi BURDA BİR İŞYERİ NAKLİ YOKKİ 2 AYRI YER VAR AYNI FİRMAYA AİT SSK DOSYALARI DA VAR SADECE ORDAKİ 1 ADET İŞÇİ DİĞER ŞUBEYE 16 KODUYLA GEÇİŞ YAPACAK KASIM AYINA ONU SORDUM AMA YANLIŞ ANLAŞILDI GALİBA BİLGİ VERİRSENİZ TEŞEKÜR EDERİM.

Cevap : İşverenler, işyerinde çalıştırdıkları sigortalıları kendilerine ait diğer işyerlerinde, sigortalının hizmet akdi sona ermeden çalıştırmaya devam edecekler ise öncelikle sigortalının işten ayrılış bildirgesini düzenlemeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra ayrılış nedeni “16-nakil” ise işten ayrılış menüsünde sigortalının “Nakil Gideceği İşyeri Sicil” alanına 26 haneli işyeri numarasını (“Mahiyet kodu” 1 hane, “İşkolu kodu” 4 hane, “Ünite kodu” 4 hane, “Sıra numarası” 7 hane, “İl kodu” 3 hane, “İlçe kodu” 2 hane ve “Kontrol numarası” 2 hane, “Aracı kodu” 3 hane) yazarak işten ayrılış bildirgesini vermeleri gerekiyor. Sigortalının işten ayrılış bildirgesi düzenlendikten sonra nakil olarak gideceği işyerinden işe giriş bildirgesi verilmesi gerekir İşe giriş bildirgesinde “Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin kurumun aynı ya da başka sigorta/il sigorta müdürlüğünce tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan sigortalı” seçeneği işaretledikten sonra “Nakil geldiği işyeri sicil” alanına 26 haneli işyeri numarasını yazarak işe giriş bildirgesini düzenlemeleri gerekiyor. Nakilde süre 10 gündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.