Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.12.2020 09:59 (Üye) Soru : Firma vergi incelemesi soncu bazı alımları ile ilgili kdv reddedilmiştir Ancak firma b şekilde daha önce vergi cezası almamış olmasına rağmen Aynı rapora istinaden Ocak 2016 - Temmuz 2016 arası her ay için vergi ziyaı cezası 3 kat kesilirken Ekim 2016 ile Mart 2017 arası dönemler için vergi ziyaı cezası 3 kat yerine 4,5 kat kesilmiştir Yani Ocak 2016 ile Temmuz 2016 arası vergi ziyaı cezası tekerrür ygulanmamış 3 kat kesilmiş ancak Ekim 2016 ile Mart 2017 dönemlerindeki vergi ziyaı cezalarına tekerrür uygulanarak 4,5 kat vergi ziyaı düzenlenmiştir Aynı müfettiş ve aynı rapor ile aynı zamanda kesilmiş olan cezalar için bir kısmına tekerrür uygulanması doğru mudur? Hatta firmaya geçmişte b şekilde hiç ceza uygulanmamıştır Bu uygulamaya göre tekerrür uygulaması hatalı uygulanmamış mıdır? Kolay Gelsin

Cevap : Suç da tekrar var ise Tekerrür işleminin yapılması doğrudur. Hatalı uygulandığı kanaatindeyseniz Vergi Mahkemesine dava açmanız gerekir. Son kararı yargı verir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.