Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 08:30 (Üye) Soru : şu anda Aralık ayındayız. oı kasım 20 tarihi itibariyle kısa süreli çalışma ödeneği için başvurabilirmiyiz.? Gerçekten kasım ayında işyeri kapalıydı. kısa süreli çalışma talebi olmazsa çalışanları ücretsiz izinli gösterebilirmiyiz? Kolay gelsin

Cevap : Kısa çalışma için eğer 20 kasım da cumhurbaşkanlığı kararıyla kapatıldıysanız 01.12.2020 itibariyle başvurunuz alınmaktadır. Eğer tüm ay boyunca kapalı idiyseniz ve 30.06.2020 öncesi kçö başvurunuz var ise kasım ayı için kçö başvurusu yapabilirsiniz. NÜD günlük 39,24-TL olup, 0.0759 oranında damga vergisi kesilerek ödenir, başkaca kesinti yapılmaz. Günlük ödenek ücreti o ay içindeki ücretsiz izin gün sayısı ile çarpılarak aylık tutar belirlenir en fazla ödenek aylık 1088-TL’dir. SGK, İşkur’a aylık NÜD ücretlerini takip eden ayın 5’ine kadar bildirir ve İşkur ise bu ödemeleri ayın 8’inden itibaren işsizlere yapar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.