Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 08:29 (Üye) Soru : Hocam Merhabalar Çalışmış olduğum işyerinde 7252 Sayılı Kanununa ait 2020/Ağustos ve Eylül dönemleri için normalleşme desteğinden yararlandık (kullanabileceğimiz hakkımız 2 aydı) Ekim ayı için normal SGK beyanlarında bulunduk fakat 2 Aralık tarihinde çıkan desteğin uzatılması kararına göre SGK sisteminden yaptığımız sorgulamada başlangıç dönemi Ağustos Bitişi Aralık olarak görünmektedir. Ben daha önceki yararlandığımız 2 ay kadar bu destekten yararlanabileceğimizi yani Kasım ve Aralık için destek hakkımızın olduğunu düşünüyordum fakat bir arkadaşımız 30.06.2021 tarihine kadar uzayan desteğin 2020 yılına ait olan kısmının başlangıç ayından itibaren 3 aylık olduğunu Ekim-Kasım ve Aralık aylarında bu haktan yararlanabileceğimi dolayısıyla Ekim ayı bildirgeleri için düzeltme vermem gerektiğini söyledi. Bende yanlış yapmamak adına acaba hangi görüşün doğru olduğu hususunda sizden bilgi talep etmekteyim. Saygılarımla,

Cevap : 4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 26.maddesinde yer alan 7252 sayılı destek ile; 7252 sayılı Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 4’üncü maddesi ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa geçici 26’ncı madde eklenmiş olup, bu madde ile pandemi süresince kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalının normal çalışma süresine dönmesi halinde sigortalının çalıştığı özel sektör işyerine prim desteğinden yararlanma imkânı getirilmiştir. 4447 SAYILI İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 26. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan 3 aylık sürenin 6 aya ve 31.06.2021 tarihine kadar uzatılmasına 3246 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile karar verilmiştir. Bu durumunda özel sektör işverenlerine bu sigortalılardan dolayı 31/06/2021 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren altı ay süreyle, kısa çalışma ödeneği/nakdi ücret desteği alınan aylık ortalama gün sayısı kadar, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında prim desteği sağlanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.