Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.12.2020 17:06 (Üye) Soru : İyi Günler Tarafımıza kesilen özel usulsüzlük cezaları için mahkemeye verdik. Mahkemede davayı kaybettik. Yargıtayda Vergi Dairesini haklı buldu ve birinci derecedeki mahkemenin kararını Vergi Dairesi lehine onadı. Vergi Dairesi kaybetmiş olduğumuz davaya konu olan Özel Usulsüzlüklerle ilgili cezaların ödenmesi yönünde bize herhangi bir tebliğat yapmadı ve Vergi Dairesinde şu an herhangi bir borçta gözükmüyor; Şu anda biz 7252 S.K. kapsamında Vergi Dairesine dilekçe versek kesilen bu özel usulsüzlük cezalarında indirim olur mu? şayet indirim olur ise ne kadarlık kısmı indirim olur.

Cevap : Vergi aslına bağlı olmadan kesilen Özel usulsüzlük cezaları 7256 SK kapsamındadır. Yapılacak yapılandırmada ceza toplamının % 50 silinir. Kalan % 50 kısmı için taksitlendirme yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.