Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.12.2020 01:27 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım; Bir mükellefim E-Fatura'ya geçme zorunluluğu OLMAMASINA rağmen tercihen 01/01/2020 den itibaren E-Fatura ve E-Arşiv sistemine geçmiştir. ((Yani 2018 VE 2019 satışları 5 milyonun altında değildir.) Bu mükellefimizin E-Deftere geçme zorunluluğu var mıdır? Dönüşlerinizi rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

Cevap : Merhaba; isteğe bağlı e-fatura geçişleri için ilgili tebliğ kapsamında; e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından itibaren), ifadesine göre e-fatura için yasal zorunluluğunuzun başladığı izleyen yılın başından itibaren e-defter zorunluluğu başlayacaktır Eğer e-fatura yasal zorunluluğunuz 2020 yılınca başladıysa(Temmuz 2020) 01/01/2021 yılında e-defter zorunluluğu başlayacak iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.