Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2020 13:13 (Üye) Soru : merhabalar. sorum şu: bizler eğitim yani hizmet sektörü ile meşgulüz. Pandemi nedeni ile kişiler uzaktan işlemlerini halletmekte ve dolaysıyla bazı işler de askıda kalmaktadır. yeni dönem sözleşmelerini yapmayan ancak para gönderen kişilere dolayısıyla sözleşmelerini imzalamadıkları için fatura kesilememekte ancak kayıtlarımızda 340'lı hesapta bekletilmektedir. Ancak bizler hizmetimizi vermekte ve fatura kesmemiz gerekmektedir. Kişiler sözleşmelerini imzalayana kadar ödedikleri paraların 340'lı hesapta beklemekte ve dolayısıyla dönem sonunun gelmiş olması vesilesiyle gelir kısmı düşünüldüğünde verdiğimiz hizmete fatura kesmiyor durumuna düşüyoruz. bunun önüne geçebilmek için 340 lı hesapları sözleşmeler imzalanana kadar hang, hesapta izlemeliyim.

Cevap : Vergi hukuku açısından Hizmet verilmeden önce sözleşme düzenleme zorunluluğu olmaz. Hizmet verilemesi ile vergi doğar ve Fatura düzenlenir. Faturada KDV hesaplanır. Bu aşamada 340 hesap kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.