Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 08:24 (Üye) Soru : selamlar,aralık ayı için kısa çalışma ödeneğine e devletten 7 kişi olarak müracatta bulunduk.listede olan personelden birisi işten ayrıldı ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmayacak.ne tür işlem yapılması gerekir.listeden çıkarılmasıyla ilgili işlem konusunda yardımcı olurmusunuz lütfen?

Cevap : Bağlı bulunduğunuz İşkura işten ayrılan işçiye ilişkin durumu açıklayan dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İş müfettişlerince uygunluk tespiti tamamlandıktan sonra yeni işçi ve/veya çalışılmayan sürenin arttırılması için talepte bulunulabilmekle birlikte bu durum yeni bir başvuru olarak değerlendirilmektedir. Bu başvuruların en geç 31.12.2020 tarihine kadar e-Devlet üzerinden yapılması gerekmektedir. Sürecin hızlı ve doğru ilerleyebilmesi için ilk başvuru anında kişi sayısının ve haftalık çalıştırılmayacak saatin doğru belirlenmesi önem arz etmektedir. Ayrıca, işverenin çalışılmayan sürenin azaltılması veya işyerinin tekrar faaliyete başlama durumlarının bağlı oldukları İŞKUR birimine hızlı bir şekilde bildirmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.