Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 08:24 (Üye) Soru : sayın üstadım tek işçi çalıştıran bir mükelef kçö uygulaması yaparken muhasebeci eylül ayında tam çalıştırıyor gibi 30 gün üzerinden prım ödetmişo ay için iptal bildirge verilir ise kendisine ne gibi cezalar gelebilir. saygılar

Cevap : İlk önce SGK den denetim ve inceleme gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hangi hal ve durumlarda idari para cezası uygulanabileceği, 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinde belirtilmiştir. Söz konusu madde uyarınca, ne zaman verilirse verilsin, iptal aylık prim ve hizmet belgesi için herhangi bir idari para cezası uygulanması öngörülmediği gibi, Kuruma verilmiş olan sigortalı işe giriş bildirgesi veya sigortalı işten ayrılış bildirgeleriyle ilgili silme veya düzeltme işlemlerinden dolayı herhangi bir idari para cezası uygulanması öngörülmemiştir. Dolayısıyla bu konularla ilgili olarak herhangi bir ceza uygulanmamaktadır. Ancak;İşyerinden verilen iptal aylık prim ve hizmet belgesinin ait oluğu ayla ilgili olarak ek aylık prim ve hizmet belgesi de verilecekse ve yasal süresi geçmişse bu durumda idari para cezası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.