Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2020 12:52 (Üye) Soru : Merhabalar, özvarlığı eksi olan şirketimize ayni sermaye koyarak, özvarlığının içinde ödenmiş sermayeyi yasal sınırların üzerine çıkaracağız, raporumuzda ; bu durumu aşağıdaki gibi açıkladık, sizce yanlış veya eksik birşey var mı? 3- Şirketin 30/09/2020 tarihli Bilançosuna göre ........... TL ( .... ) sermaye, şirket özvarlığının içinde yasal oranda bulunmamaktadır. // Şirketin sermaye artırımı sonrası oluşacak ödenmiş sermayesi .......... TL ( ........... ) sermaye, şirket özvarlığının içinde yasal oranda korunmuş olacaktır.

Cevap : Ticaret Sicili Müdürlüğüne verilecek olan raporunuz için bizim değil müdürlüğün yorumu önemli, ancak kişisel fikrim özvarlık tespiti yapılırken tablo ile gösterilecek olan tespitin altına bigilendirme dip notları daima doğru yönlendirme olacağı şeklindedir. özvarlığında sermaye korumayan şirketlerde artışı ve ödenmesi gereken sermaye hesaplaması İTO nun web sayfasında şirket türüne göre sermaye artışı bölümünde yer verilmiştir, incelenmesinin faydalı olacağını değerlendirmekteyim. iyi günler,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.