Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 11:31 (Üye) Soru : Hocam merhaba, Defter sayısı çok yoğun olan mükellefim var ikinci yılında müşavirlik hizmetini veriyorum. 2020 yılı için 6000 sayfa yevmiye defteri tastik ettirmiştim yetmediğini fark ettim bu ay ek tastik yaptırıcam muhasebeyi kendi bünyelerinde takip ediyoruz evraklar ofisime gelmiyor. 1-Bu ay mecburen ek tastik yaptırmam halinde ne gibi zararını görürüz. 2-Firmaya ısrarla e deftere geçin diyorum ama geçmiyor e defter şartlarını taşımamakla birlikte isteğe bağlı olarak 2021 Temmuz ayında e faturaya geçip 2022 yılında e deftere geçse olur mu ? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Cevap : 1-Zarar yarar mukayesesi yapılmaz. VUK 221/4. maddesine göre ; "Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısiyle veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce." defter tasdik ettirir. 2-Olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.