Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 13:54 (Üye) Soru : Şirkete ait bir taşınmaz,şirket ortağının eşinden boşanması nedeniyle mahkeme kararıyla (anlaşma ile) satılmış olup, eşe düşen nakit kısım taşınmazın satısı sonrası şirket hesbaından eşe gönderilmiştir.Eşin şirket ile bir ortaklık durumu döz konusu değildir. Muhasebesel olarak bu ödeme hangi hesaba yazılmalı ? Ve gider mahıyetindemidir ?

Cevap : G.menkul satılması halinde satış bedeli 102 hesaba yazılmıştır. Eşe düşen miktar olmaz. Satış yapılan G.menkul Tüzel kişiliğindir. Satış bedelin den eşe para gönderilmez. Boşanan eş Şirket ortağı ise Hissesini devir eder ise (satarsa) devir ettiği kişi satış bedelini devir edene öder.Şirket sadece 500 hesap da değişiklik yapar eski ortağı çıartır yeni ortağı yazar ( 500 hesabın alt hesabında) şirket ortağını çıkartır.Gider yazılması da söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.