Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2020 15:48 (Üye) Soru : Merhabalar, Müşterimiz yumurta toptan ticareti yapmaktadır. Şimdi patates ve soğanda toptan satmak istemektedir. Araştırmalarımız sonucunda VUK 509 tebliğe ve 28 Ekim 2016 CUMA tarihinde Sayı : 29871 resmi gazete de yayınlanan Gümrük Ticaret Bakanlığı toptancı halinde veya hale bildirilecek işlem görecek mallar hakkındaki tebliğinin ekinde patates ve soğan satanların hal'e bildirim yapılması anlatılmış. Bu durumda hale bildirim sorumluluğu aynı zamanda e-irsaliyeye kayıtlı olması gerektiği anlaşılmaz mı? Dada önce siz odamızada sormuştuk ve ''hal kayıt sistemine kayıt zorunluluğu bulunmadığı. Soğan ve patates yaş sebze ve meyve tanımında bulunmamaktadır.'' diye sorumuza cevap aldık. Bu konudaki düşüncelerinizi tekrar paylaşmanızı rica ederim.

Cevap : Daha önceki sorunun tamamını göndermediğiniz için önceki sorunun mahiyetini bilemeyiz.Sistemde binlerce soru ve cevap vardır. e-irsaliye zorunluluğu hal kayıt sisteminde kayıtılı olanlar içindir. e-uygulamalar için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/e_uygulamalar_tablo_ozet.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.