Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.12.2020 09:45 (Üye) Soru : Merhabalar, müşterimiz toptan patates ve soğan ticaretine başlayacaktır. e-irsaliyeye tabimiyiz. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Sorunuz daha önce yanıtlandı Hal kayıt sistemine kayıtlı ise e-irsaliye düzenlenir. Kayıtlı değil ise e- irsaliye zorunluluğu yoktur. Daha öncede size gönderdiğimiz linkde açık olarak kimlerin e-irsaliye düzenleyeceği belirtilmiştir. Linkdeki yazıyı inceleyiniz . E-İRSALİYE KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR: 1)-e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı ; (veya satışları ile gayrisafl iş hasılatı) 25 Milyon IL ve üzeri olan mükellefler 01/07/2020 Tarihinden itibaren e-İrsaliye kullanacaklardır. 2)- e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncular 01.01.2020 Tarihinden itibaren e-İrsaliye kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.