Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2020 10:50 (Üye) Soru : Yatırım Teşvik belgesi kapsamında 3065/13-D KDV istisnası ile Fatura kestim. Firmadan Tahsilatları Döviz üzerinden yaptım işlem tamamlandı. Oluşan Kur Farkı için Fatura kesmem gerekiyor. Bu durumda İşlem KDV istisnalı olduğundan Kesilecek Kur Farkıda KDV iİstisnalımı olacaktır. E-Arşiv 5.000/30.000 Keserken İstisna Seçerek KDV kesebilirmiyim. İyi Çalışmalar.

Cevap : KDV Kanununun 13/d maddesi gereğince yatırım teşvik belgesi kapsamında dövize endeksli olarak satılan makina teçhizat KDV den istisna olduğundan, teslimden önce verilen ve karşılığında fatura ve benzeri belge düzenlenen avanslar ile teslimden sonra yapılan ödemelere ilişkin lehte veya aleyhte oluşan farkları için Faturada KDV hesaplanmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.