Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2020 13:33 (Üye) Soru : Merhaba, bir sorum olacak. aşağıda belirttiğim özellikte bir firmamız var. KDV oranı ne olmalı acaba? Yüzde 1 diyende var %8 diyende var. Teşekkürler, 85.59.15 - Akademik özel ders verme faaliyeti (temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde bire bir eğitim) Açıklama Akademik özel ders verme faaliyeti (temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde bire bir eğitim)

Cevap : Aşağıdaki mevzuata tabi olanlar için KDV oranı % 8 dir (30/06/2021 tarihine kadar % 1) Verilen eğitim 5580, 2828 ve 573 sayılı kanuna göre olması gerekir. " Üniversite ve yüksek okullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler," Yukarıdaki hükme uygun eğitim verilmemesi halinde Uygulanacak KDV oranı % 18 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.