Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2020 11:45 (Üye) Soru : seyahat ajentası birmüşterim var. müşterim tur satıyor ve kredi kartı ile tahsilatını yapıyor. sorularım şunlar: 1 bukredi kartları ile yapılan satışlara, ilgili ayda fatura kesip kdv beyannamesinde beyan etmem gerekirmi? Bunu şunun içn souryorum :Çünkü tahsilatını kredi kartı ile yaptığım tur hizmetini daha sonraki aylarda veriyorum,üç dört ay sonra gibi. bu tahsilatı avans olarak kayıtlarıma alabilirmiyim.? 2 ayrıca şöylede bir durum var.Bu vereceğim tur hizmeti ile yaptığım konaklama giderleri ve turla ilgili giderlerin faturalarını tur hizmetini verdiğim aylarda alıyorum. bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. kolaylıklar dilerim

Cevap : Avans olarak kayıtlara alınır Hizmetin fiilen tesliminde fatura düzenlenir Giderlerde alınan fatura tarihlerinde kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.