Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.12.2020 10:03 (Üye) Soru : Değerli Meslektaşım. Sene Başında Bilanço Usulüne Tabi olan bir defter almıştım. 2 husus tespit ettim. 1- Firma 85000 TL bir binek araç almış.İlk yıl bu araca ilişkin amortisman ayrılmamış.Ben şimdi bu amortisman ayrılmamış binek veyahut fark etmez ticari araç için AMORTİSMAN AYIRABİLİR MİYİM. 2- Satılan bir araç var. Mükellefin elinde satışa ilişkin fatura da mevcut. Ama mizanda halen o araç (taşıt) 254 Taşıtlar hesabında mevcut. Mükellef sattığı ticari aracın faturasını bana gösterdi araç 3 yıl önce satılmış ama halen mizanda. Öneriniz ne olur ya da çözüm olarak nasıl bir yol izleyebilirim. Saygılarımla

Cevap : 1-Amortisman ayırabilirsiniz.Ancak KKEG yazarsınız. 2-Size önereceğimiz çözüm yok.Yapılması gereken işlem için GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.