Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2021 08:18 (Üye) Soru : Merhabalar, Daha önce işçi çalıştırmadığı için 3 ayılık MuhSGK bildrimi verdiğimiz mükellef Aralık/2020 itibari ile işçi çalıştırmaya başladı.1-) MuhSGK bildrimi yaparken 3 aylık beyanname verip SGK bölümüne sadece Aralık ayı işçi bilgilerini girdikten sonra Ocak/2020 itibari ile aylık MuhSGK ya mı geçeceğiz? 2-) Ekim ve Kasım ayları için 3 aylık Aralık ayı için aylık bildrim mi yapacağız? (Yani hem 3 aylık hem aylık ayrı ayrı mı) 3-) Aylık SGK ya Aralık itibari ile geçip 3 aylık bildrimden vazgeçip Aralık ayına ilişkin verdiğimiz MuhSGK nın içine Stopaj kısmına 3 aylık bilgileri mi gireceğiz? Yardımlarınızı rica ederim. Saygılar,

Cevap : En az bir sigortalı çalışanı bulunan mükellefler ise aylık mükellefiyete dönmek zorundadırlar. Prime Esas Kazanç ve Hizmet Bilgilerinin Ait Olduğu Ay Aralık SGK Bildirimleri için MUHSGK Beyannamenin Verilme Zamanı 01-26 Ocak Ekim ve Kasım ayları için 3 aylık Aralık ayı için aylık muhsgk bildirimi yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.