Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.12.2020 10:01 (Üye) Soru : 1- İşyerimiz ambalaj imalatı yapmaktadır. Ambalaj atıklarının ve hurdalarının tesliminde KDV siz fatura düzenliyoruz. Fakat hurdayı alan firma ham maddeye çevirip kullanabiliyor veya olduğu gibi satabiliyor. Çoğu zaman hurdayı ne amaçla kullanacağını bilmiyoruz. KDV siz fatura kesilmesi doğru mu? 2- Hurda palet, hurda sunta tesliminde KDV oranı ne olmalı faturada tevkifat uygulanmalı mı? Teşekkürler.

Cevap : 1-Alan kişinin ne yapacağı sizin için önemli değildir.Siz faturanızı KDV istisnası uygulayarak düzenleyebilirsiniz. 2-KDVK Md.17/4-g (metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları ile konfeksiyon kırpıntılarının teslimi,) kdev den istisna ağaç ürünleri hurdasına istisna uygulanmaz.% 18 KDV hesaplanır.KDV tevkifatı yapılmaz.[17]
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.