Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2021 08:16 (Üye) Soru : Arkadaşım Bay X’in annesi Bağkur’dan emekli olmasına (prim gün eksiği sebebi ile) 1 yıl kala, 76 yaşında vefat etti. Merhume için 4b Bağkur’lu olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bayağı bir yıl prim ödenmiştir. Arkadaşım Bay X 25 yaşından büyüktür ve 4a kapsamında sigortalı olarak bir işte çalışmaktadır. Arkadaşım Bay X’in bir de ablası Bayan Y merhumun mirasçısıdır ve Bayan Y 4a emeklisi olup halen emekli maaşı almaktadır. Merhumun mirasçıları olarak; Arkadaşım Bay X ve Ablası Bayan Y, Ölen merhum adına Sosyal Güvenlik Kurumuna Ödenen 4b primlerini; kurumdan geri iade talebinde bulunarak alabilirler mi?

Cevap : 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) veya 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı çalışması olup ölen kişinin hak sahiplerine ölüm (dul – yetim) aylığı bağlanamaması durumunda, ölen sigortalı adına ödenmiş olan veya ölen sigortalının ödediği primler, talep etmeleri halinde ölüm (dul – yetim) aylığı alma şartlarını taşıyan hak sahiplerine ölüm toptan ödemesi olarak ödenir. Dolayısıyla ölüm toptan ödemesi, ölen kişi üzerinden ölüm (dul – yetim) aylığı almaya müstehak olduğu, yani dul – yetim aylığı almayı hak ettiği halde ölen kişinin prim gün sayısı ve / veya sigortalılık süresi yetmediği için kendisine aylık bağlanamayan kişilere yapılır. Eğer kişi kendi şartları nedeniyle ölüm aylığı almaya müstehak değilse bu durumda toptan ödeme alamaz. Örneğin; sigortalının kız çocuğu evli ise, erkek çocuğu 25 yaşını doldurmuşsa, ana – babasının aylık geliri belirlenen sınırın üzerindeyse, bunlar ölüm aylığı alma şartını taşımadıklarından, bunlara toptan ödeme yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.