Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2021 12:44 (Üye) Soru : A.Ş. lerde çağrısız genel kurul kararının alınabilmesi için bakanlık temsilcisi gerekli mi?(tek kişi ya da birden fazla ortak olması etkiliyor mu durumu) Çağrısız genel kurul kararları noterden onaylatılıp ticaret odasına tescil ettiriliyor mu? İnternet üzerinden genel kurul kararı nasıl alınıyor?

Cevap : Bakanlık temsilcisi, Bakanlık izni ile kurulmuş veya sonradan Bakanlık iznine tabi şirket olunması ile yada çok ortaklı olup amaç konu tadili veya sermaye arışı, birleşme, bölünme ve tür değişikliği işlemlerinde bulunması zorunludur, genel kurulun çağrılı, çağrısız olmasına bakılmaksızın tescile tabi konu olması halinde tescil talebi ile ticaret siciline başvuru yapılması gerekirken, tescile tabi konuların görüşülmediği genel kurullar TTK nın amir hükmüne uygun olarak ticaret sicili dosyasına konulmak üzere müdürlüğe verilir. iyi seneler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.