Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2021 11:05 (Üye) Soru : merhaba, şahıs adına kayıtlı aracın limited firmasına kiralaması durumunda hem limited firmasının hem de şahısın sorumlulukları nelerdir? sözleşme yapılmak zorunda olup noter tasdiki şart mıdır?

Cevap : Limited firması diye bir tanımlama olmaz. Limited Şirket kavramı daha doğru olur. Kira sözleşmesi noterden yapılma zorunluluğu olmaz. Taşıtını Kiraya veren kişinin elde ettiği gelir GMSİ (iş yeri kira gelir) olarak beyan edecek( GVK 86. maddesindeki beyan sınırı dikkate alınarak 2020 için 49.000 TL 2021 için 53.000 TL) Kiracı Limited şirket kira ödemesini bankadan yapacak ,% 20 GV stopajı yapılacaktır.Kiracı limited şirket aylık kira bedelinin 2021 için 6.000 TL giderleştirir. Fazlası olur ise KKEG yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.