Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2021 16:59 (Üye) Soru : Merhaba Otobüs ile Şehirler arası yolcu taşıma işi yapan tüzel kişi mükellef yolcularına Maliye bakanlığı mührü içeren dip koçanlı yolcu bileti kesmektedir. Vergi dairesi yolcu bileti ve yolcu listesinin yanında otobüs her yola çıktığında bir adet de muhtelif müşteriler diye fatura kesilmesini bu faturanın toplam yolcu adedini ve bilet tutarını içermesi gerektiğini söylemiş. Şehirler arası yolcu taşımacılığında belge düzeni nasıl olmalıdır? Dip koçanlı yolcu taşıma biletleri belge olarak yeterli değil midir? Beyannameyi yaparken yolcu bileti koçanı dışında yasal deftere işlenecek başka bir belge var mıdır?

Cevap : Oda yayınımız olan MALİ ÇÖZÜM dergisinde yayımlanan makale için aşağıdaki linki inceleyiniz. http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/106malicozum/11%20b%C3%BClent%20sezgin.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.