Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.01.2021 12:32 (Üye) Soru : KOLAY GELSİN İYİ ÇALIŞMALAR 3 AYLIK MUHTASAR BEYANNAME VEREN MÜŞTERİM 19/KASIM/2020 DE İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYA BAŞLADI BİZDE DOĞAL OLARAK KASIM AYI SGK BİLDİRGESİNİ VEREBİLMEK İÇİN MUHTASARI AYLIĞA ÇEVİRDİK. ANCAK ŞU AN AKLIMIZA GELDİ EKİM AYININ MUHTASARINI VEREMEMİŞ OLDUK. BU DURUMDA EKİM AYI MUHTASARI İÇİN NE YAPMAMIZ LAZIM VERGİ DAİRESİ ÖZEL USULSUZLUK KESECEĞİNİ SÖYLÜYOR ANCAK EKİM AYI 3 AYLIK DÖNEME GİRİYOR MUHTASAR BEYANNAMEYİ AYLIĞA ÇEVİRDİĞİMİZDE ZATEN EKİM AYI İÇİN EĞİL KASIM AYI İTİBARİYLE AYLIĞA DÖNDÜRÜLMESİ İÇİN DİLEKÇE VERMİŞ İDİK EKİM ARADA KALDI TABİ BİZDE ARADA KALDIK VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : VERGİ DAİRESİNE DİLEKÇE VEREREK VERGİ KESİNTİLERİ İÇİN 3 AYLIK DÖNEMİ KULLANACAĞINIZI BELİRTİNİZ. Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİR İSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık olarak verilecektir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.