Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 13:29 (Üye) Soru : SAYIN İLGİLİ, TEK ORTAKLI %100 HİSSESİ OLAN ANONİM ŞİRKET ORATĞI VEFAT EDER. VEFAT ETMEDEN ÖNCE %35 PAYA KARŞILIK HİSSESİNİ "A" ŞAHSINA DEVREEN, FAKAT BU DEVRİ TİCARTE SİCİLDE TASDİK ETTİREMEZ, BAŞVURU YAPMIŞTIR FAKAT TİCARET SİCİL HİSSE DEVRİNİ TESCİL ETMEMİŞTİR. BU %35 HİSSE DEVRİ PAY DEFTERİNE İŞLENMİŞ OLUP TİCARTE SİCİLDE TASCİL EDİLMEMİŞTİR. YANİ TEK PRTAKLI %100 HİSSEDARI OLAN ORATK VEFAT ETTİĞİNDE TİCARTE SİCİLDE ŞİRKETİN TEK YETKİLİSİ KENDİSİDİR. VERASET İLAMINI İNCELEDİĞİMDE 3 ÇOCUĞU VARDIR, MİRAS MESELESİ 3 PAY OLARAK KABUL EDİLEREK;1986,2003 VE 2007 DOĞUMLU OLAN 3 ÇOCUK AİDİYETİNE, VERASETİN BU ŞEKİLDE SUBUTA ERDİĞİNE DAİR MAHKEME KARARI VARDIR. SORUM ŞUDUR; OLAĞAN ÜSÜTÜ GENEL KURULDA ÖLEN ORTAĞIN HİSSE DAĞILIMI NE ŞEKİLDE VE KİMLERE YAPILACAK, SADECE 3 ÇOCUĞUNA MI DAĞITILACAK, YOKS A3 ÇOCUKLA BERABER DAHA ÖNCE SÖZLEŞMEYLE %35 HİSSESİNİ DEVRETTİĞİ AMA TİCARET SİCİLDE TESCİL EDİLEMEYEN KİŞİYE DE Mİ HİSSE VERİLECEK.

Cevap : A.Ş. lerde hisse devri tescile tabi değil, ortak değişimleri pay defteri ne işlenmesi gerekir, Ancak tek paya düşme tek payın değişmesi veya sizdeki gibi çoklu paya geçişleri tescile dilebilmektedir, karar örnekleri İTO web sayfasında yer almaktadır. Birinci işlem için Yönetim kurulu kararı ile tek paydan çoklu paya geçilmiş olduğu tescil edilmeli, verasete göre vefat eden ortağın kalan payları pay defterine işlenerek ortakların katılımları ile genel kurulun yapılması gerekir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.