Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2021 15:37 (Üye) Soru : Merhabalar, Yeni bir mükellefim elindeki yağlı boya tablolarını sergilemek ve satmak için bir yer açmak istiyor. (resimleri kendisi yapmamış başkalarına ait resimler) İş yeri açılışı ile ilgili yapmam gereken normal uygulamadan farklı bir işlem varmıdır? Bu resimler sanat eseri olarak değerlendiriliyorsa ve dikkat etmem gereken farklı uygulamalar varsa bu konu ile ilgili bilgi alacağım kaynak önerebilir misiniz? Ayrıca 3.sahışların yaptığı resimleri bazen kendi satın alıyormuş bazen de satılması için emanet olarak alıyormuş. Burada kendi satın aldığı resim için gider pusulasımı düzenleyip kayıtlarımıza bu şekilde mi almamız gerekir. Diğer taraftan emanet olarak aldığı resimin satılması halınde komisyon faturası mı düzenlemesi gerekir? Konu ile ilgili bilgi için çok teşekkür ederim.

Cevap : Bahsettiğiniz iş kolunun başaka iş kolları ile bir farklılığı yoktur. Ressamlardan (vergi mükellefi olmayan) alınacak Tablolar için Gider pusulası düzenlenir. Bedel üzerinden % 17 GV stopajı yapılır.(GVK Md.18 ve 94) Ayrıca (2) nolu KDV beyannamesi verilir.Brüt tutar üzerinden % 18 KDV hesaplanır.Beyan edilen bu KDV (1) nolu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılır. Konsinye (emanet) satışlar içinde Yukarıdaki işlemler yapılır(gider pusulası ) Komisyon faturası olmaz. satış faturası düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.