Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2021 15:47 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, Otel konaklamasında kdv oranı %8'den %1'e düşmüştür. Fakat seyahat acentelerinin otellerden hak ettikleri komisyon karşılığında kesilen faturanın kdv oranı %8 olarak devam ettiğini biliyoruz. Bu konuda otellerden olumsuz geri dönüş almaktayız ve komisyon kdv oranının %1 olarak değerlendirmektedirler. Görüşlerinizi paylaşmanızı talep etmekteyiz. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Cevap : Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri için 31/05 /2021 Tarihine kadar % 1 oranında KDV uygulanır. .Acentenin, hizmeti fiilen alan müşteriye değil de konaklama tesisine aracılık karşılığı fatura düzenlemesi durumunda da % 8 KDV oranı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.