Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2021 15:57 (Üye) Soru : DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM, YAKLAŞIK 13 YILDIR HİÇ DEFTER BIRAKMADIM. 2020 YILI SONUNA DOĞRU BİR LTD. ŞTİ. MÜKELLEFİMİN ORTAK DEĞİŞİKLİĞİ OLDU, MUHASEBE ÜCRETİMİ ÖDEMEK İSTEMEDİ, ARAMIZDA SIKINTI DA OLDU. 2021 YILINDA KENDİ MUHASEBECİSİ İLE ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR. DEĞİŞEN MEVZUATA GÖRE AŞAĞIDAKİ SORULARIM HUSUSUNDA NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR AYDINLATIRSANIZ MÜTEŞEKKİR KALIRIM. 1- ŞİRKETLE OLAN SÖZLEŞMEMİ HEM MALİYEDEN HEM DE TÜRMOB'DAN MI FESH ETMEM GEREKİYOR? FESH ETMEM GEREKİYOR İSE 31.12.2020 TARİHİNDEN İTİBAREN KAÇ GÜN İÇİNDE FESH ETMELİYİM? 2- FİRMANIN 2020/4. DÖNEM MUHTASAR VE ARALIK/2020 KDV. BEYANNAMELERINI VERDIM. AYRICA 2020/4 DONEM GECICI VERGI BEYANNAMESI ILE 2020 YILI KURUMLAR VERGI BEYANNAMESINI BEN MI VERECEGIM? YOKSA YENI MUHASEBECISI MI VERECEK? (YENİ MUHASEBECİ DE BULUP BULMADIĞI MEÇHUL, ÇÜNKÜ FİRMA SAHİBİ ANLADIĞIM KADARIYLA PROBLEMLİ BİRİ, DEFTERİNİ "FAZLA İŞLEMİM YOK DİYE" UCUZA HATTA BEDAVAYA TUTTURACAK MUHASEBECİ ARIYOR). SÖZLEŞMEMİ FESH EDİNCE BU ŞİRKETİN 2020/4. DÖNEM GECİCİ VERGİ İLE 2020 YILI KURUMLAR VERGİ BEYANNAMELERİNİ VEREBİLİYOR MUYUM? 3- FIRMANIN DEFTERLERINI YAZDIRDIM, KAPANIS TASDIKI YAPTIRMASI GEREKTIGINI DE SOYLEDIM, TUM DEFTER VE BELGELERINI DE BIR TUTANAK TUTARAK TESLIM EDIYORUM. BAŞKA BİR YÜKÜMLÜLÜĞÜM KALIYOR MU? HUSUSLARINDA BENİ AYDINLATIRSANIZ MÜTEŞEKKİR KALIR, BU VESİLE İLE HAYIRLI ÇALIŞMALAR DİLERİM. SAYGILARIMLA,

Cevap : 1-TÜRMOB SÖZLEŞMESİNİN İPTALİ İÇİN SÜRE YOK.ANCAK 31/12/2020 TARİHİNDE FESİH EDİLİR. SİZ FESİH YAPMAZ İSENİZ YENİ MESLEK MENSUBU SÖZLEŞME GİREMEZ. GİB SÖZLEŞMESİ İÇİN İSE EN SON BEYANNAMEYİ VERDİĞİNİZ TARİH DEN İTİBAREN 15 GÜN İÇİNDE FESİH EDEBİLİRSİNİZ. 2-2020/4 DONEM GECICI VERGI BEYANNAMESI ILE 2020 YILI KURUMLAR VERGI BEYANNAMESINİ SİZ VERECEKSİNİZ FESİH İŞLEMİNİ BU BEYANNAMELER VERİLDİK DEN SONRA YAPACAKSINIZ.TEKNİK SORUN İÇİN GEREKİR İSE GİB E BEYAN BÖLÜMÜ İLE GÖRÜŞÜNÜZ. 3-DEFTERE VE BELGELERİ TUTANAK İLE TESLİM ETMENİZ YETERLİDİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.