Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2021 11:52 (Üye) Soru : Merhaba , yurt ıcınden ticari mal alım-satımı yapan bir ltd.stı.yiz. 2021 yılında zorunlu e-faturaya geçtik. E-irsaliye mükellefi degılız. Biz kâğıt ortamında fatura düzenlerken , irsaliyeli fatura kullanıyorduk. Ve müşteriye malı teslim ederken , yada kargo ile müşteriye malı gönderirken sadece bu faturayı kullanıyorduk , ayrıca bir irsaliye düzenlemiyorduk. Ürünler müşteriye firmamızda düzenlenen bu irsaliyeli fatura ile; bire-bir veya sevkiyattaki arkadasımızla aracla veya yaya olarak gönderilerek teslim ediliyor veya da kargo ile yine aynı faturamız ile teslim ediliyor 1 - Şimdi e-faturaya geçtık. E-fatura veya e-arsıv fatura üzerine fatura tarih ve numarası dışında , düzenlenme tarihi ve saati (saat ve dakika olarak) yazıldığında – IRSALİYE YERİNE GECER- cümlesi de yazıldığında, ( ayrıca bir irsaliye düzenlemeden ) sadece bu bilgiler ile , bu e-faturamızı veya e-arsıv faturamızı irsaliyeli fatura gibi kullanabilir miyiz? 2 - fatura üzerine bunlar dışında ek bir bilgi yazmak gerekiyor mu ? Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; elektronik uygulamalarda irsaliyeli fatura gibi bir uygulama bulunmaz e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanm malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.