Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2021 12:36 (Üye) Soru : Arsa vergi mükellefi olmayan normal ŞAHISa aittir. Bizde bu arsa üzerine anahtar teslim olacak şekilde villa yapım işini almış bulunmakta olan bir şirketiz. Eylül 2020 de inşaat başladı tahmini 2021 mart gıbı bıtecek. Yıl atmasından dolayı yıllara sari kapsamına girecek ancak karşı taraftan alınacak 2021 yılı hakedişlerde arsa sahini şahıs vergi mükellefi olmadığından dolayı faturalar 2021 yılında %3 stopajlı mı yoksa normal mi düzenlenmesı gerekir? Ayrıca bu iş için hakedişlere göre düzenlenecek faturalar 600 de mi yoksa 350 hesapta mı izlenip inşaat bitimindeki yılda gelir tablosuna yansıtılacak?

Cevap : Arsa sahibi ticari bir faaliyet içinde bu işi yaptırmıyor. GV veya KV mükellefi değildir. % 3 GV stopajı olmaz. 600 hesap kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.