Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2021 12:43 (Üye) Soru : Merhaba, 4447 sayılı kanunda 9 farklı yerde geçen "İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulama-larında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz." ifadesiyle ilgili detay bilgi almak istiyorum. muhasebe tdhp sistemine göre teşviklerin kayıtlara alınması gerekiyor. o halde kanunda açıklanan ifadeyi nasıl uygulayacağız. kurumlar vergisinden indirim ve istisna yoluyla mı dikkate almak gerekiyor. ilgilerinizi rica ederim.

Cevap : 7252 sayılı yasa hükmüne göre sağlanan teşvik gelir veya gider yazılmaz. Ücret bordrosu ay sonunda teşvik yokmuş gibi normal yevmiye kaydı yapılır. (Ay sonunda tahakkuk kaydı) Ödemenin yapıldığı tarih de ise (ertesi ay ) 7252 yararlanılan tutar kadar 361 (B) 700 lü hesap (A) olarak kayıt yapılır. Böylece gelir de , gider de, yazılmamış olur. 7252 Sayılı yasa dışındaki diğer teşvikler 602 hesaba gelir yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.