Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 10:56 (Üye) Soru : Hastanelere tıbbi malzeme satan bir firmada şoför olarak çalışan bir işçi sevkiyat yaptığı hastanelerde malların hastane içine taşınması işini de yaptığından bu esnada bulaşıcı hastalık (Covid) kapma riskinin olduğunu ve bu durumun kendisi ve ailesi için ciddi bir sağlık tehditi oluşturduğunu öne sürerek, bir yazı ile iş sözleşmesini tek taraflı (haklı nedenle) olarak fesih etmiştir.İşveren de bu durumu kabul etmiştir. 1-İşveren bu çıkışı SGK kurumuna 24 veya 25 nolu çıkış kodundan hangisi ile yapacaktır. 2-İşçi 24 veya 25 nolu kodlardan hangisi ile çıkışı verilirse işsizlik maaşı alabilir. 3-İşçinin çıkışı 24 veya 25 nolu kodlardan yapılır ve işveren de bu durumu kabul etse dahi işçi işsizlik maaşını alabilmek için işverene veya işkur'a bir sağlık raporu vermek zorunda mıdır.

Cevap : 1. 24 kod işçi yatafından sağlık nedeniyle fesih 2. 24 kodla çıkış ile alır. 3. sağlık raporu sunamaz zira hasta değildir. İşin mahiyeti ve oluşan koşullar nedeniyle yüksek risk altında olduğunun beyanı alınmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.