Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 10:56 (Üye) Soru : Merhaba Tek ortaklı bir AŞ. kuracağız. Şirket sahibi olacak kişi 1.970 doğumludur. Bu zamana kadar hep 4A'ya tabi çalışmış olup 2021'in sonunda emekli olmaya hak kazanacaktır. 1. Şirketi kurma tarihi ile emeklilik tarihi arasında Bağkur ödemesi yapacaktır. 2. Emeklilik zamanı geldiğinde emekli maaşından herhangi kesinti olmaması vb. bir sorunla karşılaşmamak için dikkat etmemiz gereken özel bir husus var mıdır? Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Cevap : Kişinin şirket kuruşuşu ile bağkurlu olacağını beyan etmişsiniz. EMEKLİ AYLIĞINDAN YAPILAN KESİNTİLER: 1. Devlet kurumuna borçlu olmanız ( vergi borcu gibi...) ve bu borcun icra takibine düşmesi sonucunda aylığınıza 1/4 oranında kesinti uygulanır. 2. Nafaka borcunuzun olması ve dava edilmeniz durumunda emekli maaşınız nafaka bedelinden azsa maaşınızın tamamına el konulabilir. 3. Muayene ücretleri, reçete ve ilaç katılım payları maaşınızdan kesilir. Muayene katılım paylarını E Devlet'ten sorgulayabilirsiniz. 4. Emekli olmanıza rağmen çalışmaya devam ediyorsanız emekli maaşınızdan Sosyal Güvenlik destekleme prim kesintisi yapılır. 4b kapsamında çalışmaya devam edersıniz sgdp kesintisi de olmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.