Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 10:56 (Üye) Soru : Merhaba; İşverenin işçileri için KÇÖ ilk müracaatlarında ilk 7 gün işveren yarım ücreti uygulanır kuralı hepimizin malumu.. Ancak merak ettiğimiz bir husus daha önce(haziran/2020 kadar) covid-19 nedeniyle kçö müracaatında bulunmuş sonrasında kısa çalışmasını sonlandırmış bir işverenin ARALIK/2020 döneminde ayni işçileri için yeniden müracaat etmişse burada ilk 7 gün kuralı geçerli midir..? Zira 170 yetkilileri daha önce kçö müracaatı olsada kçö sonlandırılıp tekrar başvuru yapılmasını da ilk başvuru gibi algılanıp ilk 7 gün işveren yarım ücret kuralı geçerlidir diyor... Fakat aynı zamanda bahsi geçen mükellefimiz için İŞKUR tarafından ARALIK/2020 kçö raporuna bakıldığında 45 saatlik kısa çalışma için 30 gün üzerinden ödeme yapıldığı görülüyor. Şu durumda yapılması gereken nedir..? Aslında tek bir soruda toparlamak gerekirse daha önce covid nedeniyle kçö yararlanmış işçiler için yeni yapılan ARALIK/2020 müracaatlarında gün hesaplamasında ilk 7 gün kuralı uygulanacak mıdır..? Şimdiden teşekkürler..

Cevap : Daha önce Covid-19 kapsamında kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenin aynı işçileri için yeni bir başvuru yapması gerekmemektedir. Oran excel tablosunu mail atmaları yeterlidir.Sadece daha önce başvuru yapmadığı yeni işçiler için başvuru yapması yeterlidir. Yeni başvuru yapılan başvurudan kasdedilen ilk defa başvuru yapılanlar olup bu işçiler için ilk yedi gün kuralı uygulanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.