Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.01.2021 09:16 (Üye) Soru : Kirada oturduğu evini işyeri adresi olarak nalbur malz.alım satımı olarak bildirerek açlışı müracatımızı yaptık yoklamayı bekliyoruz.Kendisine müşaviri olarak dedimki senin verdiğin kiranın tamamını değil makul rakamdan muhtasarda bildiririz. (evin tamamını sonuçta işyeri olarak kullanmıyor) evine yaptığın market harcamalarının tamamını değil ama bir kısmını indiririz.(hepsi olmaz sonuçta eşine çocuğuna aldığın yiyeceklerde var) elektrik su vs.yarısını giderleştiririz. varmı söylediklerimde yanlış birşey.

Cevap : Kiranın tamamı için GV stopajı yapılır.Market alış verişi gider yazılamaz. Elektrik su giderinin yarısın giderleşeceği kazanç unsuru SM erbapları içindir.(GVK Md.68) Ticari kazanç için böyle bir oran yok. Ticari kazanç giderleri GVK 40. maddede sıralanmıştır. Madde de giderler için oran yok.Düşünceniz doğru değil.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.