Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 10:56 (Üye) Soru : merhaba, biz 8 tane 4-a sgk personeli olan yurt icinden mal alıp-satan bir LTD.STI.yiz. Firmamızın özellikli bir durumu yok. 2019 OCAK ayında 45 yaş ve altı olan 6 personelimizi devletin zorunlu tuttugu BES hesaplarına A BANKASI aracılıgı ıle kayıt ettırmıştik. yalnız bu 6 personelimiz için 3 ay boyunca , her ay % 3 BES yatırıldı. personel BES Hesaplarının yattıgı 3. ayın sonunda A bankasını arayarak BES hesaplarını kapattırdılar. 1 - 2020 yılında calışanlarımız istemedigi icin BES ile ilgili herhangi bir çalışma yapmadık. yapmalı mıydık? 2 - şimdi 2021 yılına geldik. 2 yılda bir zorunlu olarak BES hesabı açılmalı diyorlar. personelimiz istemese bile , biz 2021 ocak ayı için , işveren olarak, 45 yaş ve altı personelimize, mecburi BES hesabı actırmalı mıyız? 3 - ZORUNLU BES ile ilgili işveren olarak üzerimize ne düşüyor? 4- ZORUNLU BES işcinin brüt ücreti üzerinden mi yoksa net ücreti üzerinden mi hesaplanıyor? ve oranı nedir? tesekkurler

Cevap : 1. zorunluluk kapsamından çıkınca yaptırmayabilirsiniz. zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkıp geri dönmek isteyenlere özel olarak tek seferlik geri dönüş hakkı tanınmış durumda. Bunu da BES iptalinden sonraki üç yıl içinde yapmak gerekiyor. https://www.egm.org.tr/otomatik-katilim bes hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.