Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 09:24 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. Üç aylık muhtasar beyannamesi veren müşterimiz. Aralık ayında işçi çalıştırmaya başladı. İnteraktif Vergi Dairesinden dönem değişikliği yapmak istediğimde 2021 ve sonraki yıllar çıkıyor. Dolayısıyla düşündüm, Muhtasar beyannamemizi 2020/10-12 üç aylık olarak vergiye tabi işlemleri ve sgk bildiriminde 12 ayın sigortalı çalışan bilgilerini doldurarak Beyannamemizi onaylayıp, 2021/01 döneminden itibaren aylık olarak verebilecğimiz. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİR İSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık olarak verilecektir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.