Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 09:23 (Üye) Soru : Merhaba, kurumlar vergisine tabi olan işyeri Yapı kooperatifimiz 2013 yılında işyerlerini tamamlayıp üyelerin adına tapu tescili yapmış ve uyelerine işyeri teslim faturaları kesmiştir. Üyelere teslimden arta kalan 10 adet işyeri tapuda kooperatif adına tescili yapılmış, tescil tarihi itibariyle maliyet bedeli ile 252 binalar hesabına atılarak aktifleştirilmistir.2016 yılına kadar binalarla ilgili amortisman ayrılmış, ancak tereddüte dusuldugu için sonraki yıllarda amortisman ayrılmamistir. 2020 yılı itibariyle tekrar amortisman ayırmak istiyoruz, ayirabilirmiyiz? Ayirirsak geçmişe dönük de ayrılabilir mi?

Cevap : Binalarda faydalı ömür 50 yıldır. ayrılmayan yıllar için amortisman ayrılır.Ancak bu ayrılan amortisman tutarları KKEG olarak kayıtlara alınır. Amortisman ayrılmasına devam edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.