Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 09:37 (Üye) Soru : Merhaba 2020/haziran da ito da tek ortaklı ltd.şti. kuruluşu yapıldı fakat vergi dairesi açılış yoklamasını belediyeden kaynaklı adres hatası nedeniyle yapamadığından dolayı açılış tarihi itibariyle mükellefiyet kaydını kapattı. bu arada haziran ve temmuz aylarına ait kdv ve muhtasar beyannameleri verildi. 1)vergi dairesinde mükellefiyeti bulunmayan bu şirketi ticaret odasından kapanışını normal şartlardaki gibi tasfiye sürecine sokarak mı kapatmamız gerekir? 2)2021 defterleri onaylatılmalı mı? 2021 defterlerini ara tasdik yaptırmayı düşünüyorum. Görüşleriniz nelerdir?

Cevap : 1-Hukuken Vergi kaydı olmayan şirket için Kurumlar vergisinde belirtilen tasfiye işlemi olmaz. VD ve Ticaret sicili ile görüşünüz.Detay bilgimiz yok. 2-VD de kayıtlı olmayan şirket için defter onaylatılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.