Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 13:18 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Ltd den Aş ye dönüşmüş bir şirket sermayesini arttırmak istiyor. son dönem bilançosuna göre ortaklara borçları ve yüklü bir miktar geçmiş yıl karları var, şimdi örnek sermaye tespit raporunu inceledim ve bu arada sonuç kısmında başkaca fon bulunmamaktadır gibi bir ifade var bu ifadeyi kullanmak durumunda mıyız yoksa geçmiş yıl karı varken bu yorumu yazamaz mıyız ve sermaye arttırımını nakit yapamaz mıyız bu bilanço kalemleri varken(dağıtılmamış geçmiş yıl karları)

Cevap : düzenlemede öncelikle sermayeye eklenebilekecek fonlardan sermaye artışının yapılması yer almaktadır, ancak tüm ortakların katılımı ve tümü evet demesi halinde nakit artışın yapılabileceği de görüşlerde belirtilmiştir. raporunuzda bu durumdaki artışta fonlardan bahsedilmesine gerek bulunmamaktadır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.