Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 11:51 (Üye) Soru : merhaba, gönderdiginiz linki inceledim ama acıkcası işin icinden cıkamadık. biz 8 tane 4-a sgk personeli olan yurt icinden mal alıp-satan bir LTD.STI.yiz. Firmamızın özellikli bir durumu yok. 2019 OCAK ayında 45 yaş ve altı olan 6 personelimizi devletin zorunlu tuttugu BES hesaplarına A BANKASI aracılıgı ıle kayıt ettırmıştik. yalnız bu 6 personelimiz için 3 ay boyunca , her ay % 3 BES yatırıldı. personel BES Hesaplarının yattıgı 3. ayın sonunda A bankasını arayarak BES hesaplarını kapattırdılar. 1 - şimdi 2021 yılına geldik. 2 yılda bir zorunlu olarak BES hesabı açılmalı diyorlar. personelimiz istemese bile , biz 2021 ocak ayı için , ISVEREN olarak, 45 yaş ve altı personelimize, mecburi BES hesabı tekrar actırmalı mıyız? 2 - 2021 yılında ZORUNLU BES ile ilgili işveren olarak üzerimize ne düşüyor? tesekkurler

Cevap : kural şu; 5 işçi ve üzeri BES kapsamındadır. İşçiler cayma süresini doldurduktan sonra tekrar BES zorunda değildir. her yeni işçi girişi aynı işleme ve kıstasa uygun olmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.